Přeskočit navigaci.

Vždy nalezneme nejlepší možné řešení.

Časté dotazy

Kde se využívá LED osvětlení? 
LED svítidla a osvětlení se dají využít opravdu v nejrozmanitějších aplikacích do domácností, hotelů, restaurací, obchodů, nemocnic, průmyslových hal, ale i pro veřejné osvětlení, atd. Nabízíme také celou řadu svítidel pro instalace v exteriérech a samostatnou kapitolu tvoří svítidla do vody.

Jaké jsou výhody LED osvětlení?
Přednostmi LED osvětlení jsou dlouhá životnost, vysoká účinnost, odolnost a bezúdržbovost.

Co je to LED (dioda)? 
Jedná se o zdroj světla s vysokou účinností a tedy nejnižšími energetickými nároky a s velkou životností – zpravidla od 35000 až do 300000 provozních hodin. Dnešní LED nabízejí nepřeberný výběr výkonů, úhlů svitu, barev vyzařovaného světla a účinností.

Jak vybrat správný odstín bílého světla? 
Bílé světlo lze popsat mnoha parametry, ideálně spektrální charakteristikou. Aby se zjednodušilo jakým způsobem bílé světlo popisovat uvádí se u něj takzvaná teplota chromatičnosti (CCT), její jednotkou je Kelvin. 
Světlo svíčky má teplotu chromatičnosti okolo 1000K, klasická žárovka s vláknem cca 2800K, denní světlo 5000K, atd. Bíle svítící LED nabízejí široký rozsah od 2400K až do 15000K, ale nejpoužívanější bývá „teplá bílá“ cca 3000K, neutrální 4000K a studená bílá 6000K. 

Teplý odstín 
„Teplou bílou“ má teplotu chromatičnosti v rozmezí mezi 2800 – 3300K.
Toto světlo je nejčastěji používáno do obývacích pokojů, ložnic, dětských pokojů. Vytváří klidnou a příjemnou atmosféru.

Neutrální bílá
„Neutrální“ má teplotu chromatičnosti v rozmezí mezi 3500 – 4500K.
Toto světlo lze použít prakticky kamkoliv, neruší, lze jej aplikovat například do bytů, kanceláří, škol, nemocnic aj.

Chladnější bílý tón
„Studená bílá“ má teplotu chromatičnosti v rozmezí mezi 5000 – 7000K.
Je vhodné pro použití do koupelen, pracoven, kuchyní, dále se využívá v kancelářích a nákupních střediscích. Je také vhodné pro lidi trpící depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla.

Co je to index podání barev (CRI, Ra)? 
Toto číslo udává jaká je schopnost daného světla zobrazit kompletní škálu barev na kterou dopadá, tedy jaké barvené složky samo obsahuje. Hodnotu může mít od nuly do maximálně 100. Například sodíkové výbojky (známé žluté světlo některých veřejných osvětlení) má tento index kolem 20. Naproti tomu halogenová žárovka až 100. Index podání barev u většiny současných bíle svítících LED je v rozsahu 50 až 95.